تَلَف مبیع یا مورد معامله قبل از قبض و تسلیم

تَلَف مبیع یا مورد معامله قبل از قبض و تسلیم زمان مطالعه: 3 دقیقه

یکی از موضوعاتی که درباره تَلَف مبیع جهت خرید خانه و یا خرید ویلا برای سرمایه گذار سوال برانگیز است، موضوع تَلَف مبیع یا مورد معامله قبل از قبض و تسلیم است. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد معامله ای که منعقد میکنید، قبل از تسلیم مورد معامله به طرف معامله یا همان خریدار، مبیع یا همان موضوع معامله، تَلَف شود.

در این صورت چه باید کرد؟ راهکار چیست؟ آیا ثمن یا پولی که خریدار به فروشنده داده است، غیر قابل بازگشت است؟ با این محتوا همراه باشید تا پاسخ سوالاتتان را بیابید.

بخوانید: عقد بیع چیست و چه شرایطی دارد؟

فرض را بر این میگیریم مبیع قبل از تسلیم به خریدار، بدون تقصیر و اهمال از طرف بایع یا همان فروشنده، تَلَف شود. در اینصورت معامله منفسخ میشود و از بین می رود و ثمن معامله به مشتری پس داده میشود.

حالتی را در نظر میگیریم که مشتری یا خریدار، پول نقد پرداخت نکرده باشد و بجای آن مالی معین به بایع داده باشد، که در اینصورت همان عین باید مُستَرَد گردد.

سوال؟

اگر تَلَف مبیع توسط مشتری یا خریدار صورت پذیرد، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

تَلَف مبیع از سوی مشتری، در حکم قبض است. بدین معنی که گویی مشتری مبیع را قبض نموده است و حق فسخ نخواهد داشت.

بخوانید: راهنمای حقوقی عقود در معاملات

معرفی مجموعه املاک گاما:

همه ما از اینکه در حوزه املاک مخصوصا خرید و فروش ملک در شمال سرمایه گذاری کنیم، واهمه داریم چراکه با توجه به افزایش قیمت ویلا و مسکن، هزینه بالایی را سرمایه گذاری می کنیم. گروه گردش اطلاعات معتبر املاک(گاما) که به شکل تخصصی در زمینه خرید و فروش بی واسطه املاک شمال فعالیت می کند، بهترین مشاور برای سرمایه گذاری های بزرگ شما در حوزه املاک است.

این مجموعه با امکان مشاوران حقوقی، به سوالات شما در زمینه تَلَف مورد معامله نیز پاسخ خواهد داد.

تَلَف مبیع یا مورد معامله

سوال؟

اگر تََلَف مبیع توسط شخص ثالث غیر از بایع و مشتری رخ دهد، در اینجا چه کسی مسئول است؟

چنانچه مبیع توسط شخص ثالث تلف شود، در صورت امکان رجوع به شخص ثالث، خریدار میتواند به وی رجوع کند و یا آنکه عقد را فسخ کند. ولی در صورتی که امکان و شرایط رجوع به شخص ثالث وجود نداشته باشد، معامله منفسخ میشود.

سوال؟

اگر بایع حاضر به تسلیم مبیع به خریدار باشد ولی خریدار از گرفتن آن امتناع ورزد و قبول نکند و در همین حین مبیع تلف شود، مسئول تَلَف مبیع یا همان مورد معامله، چه کسی میباشد؟

با توجه به ماده 387 قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران، اگر مشتری از گرفتن مبیع امتناع ورزد، بایع بری نمی شود. یعنی بایع همچنان  مسئول است. در این صورت بایع باید به حاکم یا قایم مقام آن مراجعه کند،که در این حالت بایع دیگر مسئولیتی ندارد و تلف از ناحیه مشتری خواهد بود.

امور حقوقی ثبت سند ملک را به املاک گاما بسپارید:

مجموعه املاک گاما با داشتن مشاوران حقوقی کاربلد در این زمینه تا پایان عقد قرارداد در رابطه با خرید ملک در شمال همراه شماست. چنانچه سوالی در زمینه تَلَف مبیع یا مورد معامله قبل از قبض و تسلیم دارید، می توانید سوالاتتان را از مشاوران حقوقی ما بپرسید.

برای این کار کافیست با شماره 3439-013 تماس بگیرید و به کارشناسان گاما وصل شوید تا به سوالات شما در زمینه تَلَف مبیع پاسخ دهند.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Loading...
اشتراک گذاری

اشتراک این مطلب در :

فیسبوک تلگرام لینکدین گوگل پلاس

مجموعه : ,

انتشار توسط : گاما

23 مرداد 1398

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *