فروش ملک به شرط داشتن مساحت معین

فروش ملک به شرط داشتن مساحت معین زمان مطالعه: 4 دقیقه

فرض را بر این بگیریم که قصد خرید ملکی با مساحت معین را داریم و پس از انجام معامله و خرید ملک متوجه این امر شدیم که ملکی که به ما فروخته شده کمتر یا بیشتر از مقداری است که تعیین شده، در اینصورت چه باید کرد و راهکار چیست؟ از عمده سوالات خریداران ملک همین موضوع است که آیا قانونی مبنی بر گرفتن حق و مال وجود دارد یا خیر؟

در این محتوا با موضوع فروش ملک به شرط داشتن مساحت معین در کنارتان خواهیم بود.

اگر ملکی به شرط داشتن مساحت معین فروخته شده باشد و بعد معلوم شود که کمتر از آن مقدار است مشتری حق فسخ معامله یا برهم

زدن معامله را دارد و اگر معلوم شود که بیشتر از مساحت معین شده است، بایع یا فروشنده میتواند آن معامله را فسخ نماید، مگر اینکه طرفین به محاسبه زیاده یا نقیصه با هم تراضی و توافق نمایند.

زیرا در صورتی که مبیع کاستی داشته باشد، مشتری زیان میبیند و در صورتی که افزونی داشته باشد، فروشنده متضرر خواهد شد.

بخوانید: عقد بیع چیست و چه شرایطی دارد؟

نکته مهم در صورت عدم مطابقت مساحت معین ملک با مال

در اینجا درمی یابیم که طرفین اختیار فسخ و برهم زدن معامله یا همان خیار فسخ را دارا میباشند.

نکته مهم و قابل توجه در این مبحث این است که مبیع یا مورد معامله در اینجا غیر قابل تجزیه میباشد مانند فرش.

حال فرض را بر این میگیریم که معامله ای انجام دادیم که درآن مبیع تجزیه پذیر و کلی است. در اینصورت اگر در حال معامله مبیع از حیث مقدار معین بوده و در وقت تسلیم کمتر از آن مقدار درآید، مشتری حق دارد که بیع را فسخ کند یا قیمت موجود را با تادیه حصه ای از ثمن به نسبت موجود قبول نماید و اگر مبیع زیاده از مقدار معین باشد، زیاده مال بایع یا فروشنده است.

با مثالی در این زمینه همراه ما باشید…

برای مثال موضوع معامله یک تن حبوبات موجود در انبار فروشنده میباشد، در وقت تسلیم متوجه این امر خواهیم شد که مقدار حبوبات از یک تن کمتر است. در اینصورت مشتری یا خریدار 2 راه دارد:

یا معامله را فسخ نماید و برهم زند یا با کم کردن مبلغ به نسبت مقدار حبوبات داده شده، آن را قبول نماید و اگر مقدار حبوبات داده شده مازاد بر یک تن باشد، مازاد به فروشنده مسترد میشود.

مشاوران گاما همواره تا پایان یک معامله در کنارتان خواهند بود

چنانچه در جریان قوانین حقوقی خرید و فروش ملک نیستید و یا اطلاعات کمی در این زمینه دارید، می توانید با مشاوران حقوقی گاما ارتباط داشته باشید تا سوالاتتان را در این زمینه پاسخگو باشند. موضوع عدم تطابق مساحت معین ملک در سند با واقعیت، از موضوعاتیست که در مورد املاک نسخ و یا بدون سند رسمی بیشتر دیده می شود.

این مجموعه تخصصی در حوزه املاک شمال، با خرید و فروش بی واسطه املاک تا آخرین مرحله عقد قرارداد در کنارتان هستند.

فروش ملک

تعریف قرارداد پیش فروش:

قراردادی است که به موجب آن پیش فروشنده متعهد به ساخت و تحویل ملک میگردد و در زمان انعقاد قرارداد هنوز ملک ساخته شده ای وجود ندارد. حال با توجه به توضیحات ارایه شده، ماده 7 قانون پیش فروش ساختمان مصوب12/10/1389 جهت حمایت از پیش خریدار در خصوص تخلف از مقدار، احکام ویژه ای وضع نموده است که مقررات عام قانون مدنی و ثبت را تخصیص زده است.

بخوانید: پنج نکته مهم در ثبت سند

به موجب این ماده اگر مبیع قطعه زمینی باشد، در صورتی که اختلاف متراژ مندرج در قرارداد با صورت مجلس تفکیکی تا 5% باشد، هیچ یک از طرفین حق فسخ آن را ندارند و در صورتی که اختلاف بیش از 5% باشد فقط پیش خریدار حق فسخ دارد، خواه متراژ واقعی ملک کمتر باشد یا بیشتر…..

در صورتی که بنا اضافه یا کسری متراژ داشته باشد و پیش خریدار حق فسخ نداشته باشد یا نخواهد از حق فسخ خویش استفاده نماید، ما به التفاوت بر مبنای قیمت مندرج در قرارداد محاسبه خواهد شد. مگر اینکه بنا کسری متراژ داشته باشد و این کسری بیش از 5% باشد که در اینصورت خریدار مستحق ارزش کسری بنا بر مبنای قیمت روز آن است.

نمونه ای از محاسبه عدم مساحت معین در یک معامله

بعنوان مثال اگر در قرارداد پیش فروش متراژ ملک 200 متر و از قرار متری 5 میلیون ذکر گردد و در زمان تحویل، ملک 190 متر یا 210 متر باشد، هیچ یک از طرفین حق فسخ معامله را ندارند، زیرا اختلاف مقداربیش از 5 % نیست و مابه التفاوت (اعم از کسری یا اضافه) بر مبنای متری 5 میلیون محاسبه میگردد.

اما اگر در مساله اخیر ملک در زمان تحویل کمتر از 190 متر باشد، پیش خریدار میتواند قرارداد را فسخ کرده یا کسری متراژ را به نرخ روز مطالبه نماید.

همچنین اگر متراژ واقعی ملک بیش از 210 متر باشد، پیش خریدار حق فسخ دارد، اما چنانچه قرارداد را فسخ نکند، میتواند ارزش اضافه متراژ را بر اساس مبلغ قرارداد (متری 5 تومان) مطالبه نماید.

جمعبندی:

همانطور که در مطالب بالا مطالعه نمودید، این امکان برای خریدار و فروشنده وجود دارد که در صورت مشاهده هر گونه اختلاف و عدم مطابقت داشتن اطلاعات سند با حقیقت ملک، از راه قانونی و حقوقی برای برطرف شدن مشکل اقدام کنند.

چنانچه در زمینه فروش ملک به شرط داشتن مساحت معین سوالی دارید، می توانید با شماره 3439-013 تماس بگیرید تا مشاوران گروه گردش اطلاعات معتبر املاک (گاما) راهنماییتان کنند.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Loading...
اشتراک گذاری

اشتراک این مطلب در :

فیسبوک تلگرام لینکدین گوگل پلاس

مجموعه : ,

انتشار توسط : گاما

19 مرداد 1398

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *